dla_pacjentow

Niedrożny nos

Niedrożny nos – przyczyny i sposoby leczenia

Skrzywienie przegrody nosa
Wielu pacjentów skarży się na trudności z oddychaniem nosem. Bardzo częstą przyczyną takich dolegliwości jest skrzywienie przegrody nosa. Może ono  powstać w wyniku urazu lub w wyniku zaburzeń wzrostu rusztowania nosa. Zazwyczaj problem sprawiają duże skrzywienia, ponieważ to one prowadzą do oddychania ustami. Należy jednak pamiętać, że mniej nasilone zmiany znajdujące się jednak na poziomie ujść zatok, mogą blokować połączenie nosa z zatokami i prowadzić w ten sposób do ich zapaleń. W takich sytuacjach, choć pacjent podaje dość dobrą drożność nosa, należy dokonać korekty skrzywionej części przegrody, gdyż tylko tak można uchronić zatoki przed nawrotami stanów zapalnych.

 

Zaburzenia budowy i przerost małżowin nosowych
Zaburzenia budowy dotyczą najczęściej małżowin nosowych środkowych. Mogą być one nieprawidłowo ułożone, zbyt duże, nieprawidłowo zagięte. Nieprawidłowo zbudowane małżowiny środkowe blokują oddychanie i utrudniają prawidłowe działanie połączeń zatok z nosem. 

Polipy nosa
W przypadku nasilonych zmian zapalnych błony śluzowej nosa i zatok w jej obszarze powstają wyrośla zwane polipami. Rozrost błony śluzowej, który nie jest chorobą nowotworową, prowadzi jednak do niszczenia ścian kostnych oraz zarastania połączeń zatok z nosem. Występuje różnego stopnia upośledzenie drożności nosa, upośledzenie lub brak węchu, mogą pojawić się bóle głowy i mowa nosowa.